AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 Cena AV ČR pro tým ÚTAM

Ve vile Lanna v Praze se v úterý 16. října 2018 uskutečnilo předávání Cen AV ČR. Jak jsme již na našich stránkách psali, mezi oceněné patří také Ing. Jiří Náprstek, DrSc. a Ing. Radomil Král, Ph.D. z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, kteří získali cenu AV ČR v kategorii „A" (kategorii mimořádných výsledků výzkumu, experimentálního vývoje a inovací) za svou práci v teoretické a numerické mechanice.

Mezi další oceněné ve stejné kategorii patřili také prof. Ing. Miroslav Oborník, Dr. zabývající se evolucí mořského fytoplanktonu a doc. Ing. Jiří V. Outrata, DrSc., z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR, jehož oceněné výsledky se týkají matematické analýzy tzv. nehladkých a mnohoznačných zobrazení.

 

V kategorii „B" vědcům do 35 let byli ocenění matematik Tommaso Moraschini, Ph.D., historik Mgr. Vojtěch Szajkó, Ph.D. a botanik Mgr. Ondřej Vild, Ph.D. Cenu AV ČR za popularizaci vědy získali pracovník Filozofického ústavu AV ČR prof. PhDr. Jan Bažant, CSc., fyzik Ing. Libor Juha, CSc. a neurofyziolog prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., prof. h. c.

 

Předsedkyně AV ČR, prof. Eva Zažímalová, při té příležitosti poznamenala, že obdržení Ceny AV ČR svědčí o tom, že přítomní laureáti „dosáhli skutečně výjimečných výsledků" a „obstáli ve velmi tvrdé konkurenci." „I díky vám se české Akademii daří velice dobře i v mezinárodním měřítku,“ ocenila jejich práci.

 

Více o oceněných vědcích a samotném aktu předávání si můžete přečíst na stránkách Akademie věd ČR .

O oceněných psali také České noviny agentury ČTK , reportáž natočila a odvysílala i Česká televize (čas 83:02) ve svém pořadu 90' ČT 24. Článek o Cenách AV ČR vyšel např. i na serveru Novinky.cz , deník.cz a Pražský deník.cz , na portále Věda a Výzkum a dále v rubrice Medicína & Věda Lidových novin ze středy 17. října 2018.

 

18. 10. 2018