AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 Newsletter ÚTAM 2/2019

Podzimní číslo Newsletteru Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR právě vyšlo. Na co se v něm můžete těšit? Například na článek o vývoji přístrojů pro kódované fotometrické stereo - optickou metodu, pomocí které lze vytvářet 3D digitalizace objektů a artefaktů, což nalézá široké využití (nejen) v památkové vědě. Dále zde najdete rozhovor s kolegou Radkem Ševčíkem, který letos (opět) vedl stáže Otevřené vědy. Taktéž nechybí krátký rozhovor s jeho stážisty. Tohle a mnoho dalšího na vás čeká v Newsletteru 2/2019 k nahlédnutí a stažení zde.

Anglická verze ke stažení zde.

Úvodník pana ředitele z Newseltteru 2/2019:

Vážení zájemci o vědu, milí čtenáři,
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR se chce dělit o výsledky nejen s Rejstříkem Informací ve vědě, ale i se zájemci z řad odborné a laické veřejnosti. Tento newsletter shrnuje novinky za období od června do listopadu 2019, tedy z hlediska vědeckého života krátké období. Přesto je výsledků celá řada a některé z nich zde prezentujeme.
Za zmínku rozhodně stojí, že o výsledky výzkumu z ÚTAM mají zájem i v zahraničí. Jedním z míst je čínská provincie Jiangsu. Druhé místo je ještě více exotické, jedná se o Irák. Místo, které prochází bouřlivými změnami geopolitickými si nadále chce zachovávat památkové skvosty, o které však musí někdo pečovat. Jak postupovat v oblasti restaurování vysvětlovala zájemcům z řad iráckých památkářů doc. Ing. Zuzana Slížková, Ph.D. Na domácí půdě se dostalo ÚTAM ocenění za spolupráci s Masarykovou univerzitou, a to stříbrnými medailemi za přínos v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu a jeho uplatnění ve společnosti.
ÚTAM je již řadu let aktivní v Centru pokročilých materiálů a technologií pro ochranu a zvýšení bezpečnosti. V rámci tohoto projektu se pořádal informační workshop s praktickými ukázkami. Jak název projektu napovídá, byly to ukázky atraktivní. Jednalo se totiž o výbuchy, odolnosti konstrukcí proti nim, nebo balistické testy. Workshopu se zúčastnili též představitelé vlády a Technologické agentury ČR, která projekt financuje, což pro ÚTAM není špatné podzimní vysvědčení.
Přeji vám, aby vás čtení našeho Newsletteru bavilo a naplnilo zájmem o další vydání.

doc. Ing. Stanislav Pospíšil, Ph.D., ředitel

16. 12. 2019