AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 Palivové nádrže vynesené raketou Falcon 9 byly testované i v ÚTAM AV ČR

V neděli 24. ledna 2021 vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX na oběžnou dráhu satelit s palivovou nádrží na jejímž vývoji se spolupodílel i Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Dodavatelem a výrobcem této nádrže je společnost HPC Research.

V rámci svých vizí pro budoucnost firma HPC Research a ÚTAM AV ČR stále rozvíjí spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Díky tomu byl v roce 2020 zahájen projekt Technologické agentury ČR programu Trend (č. FW01010355), který je zaměřen na výzkum a vývoj automatizované technologie pro výrobu high-tech kompozitních tlakových nádob. HPC Research jako hlavní řešitel spolupracuje na tomto projektu s Ústavem teoretické a aplikované mechaniky AV ČR (ÚTAM AV ČR) a Výzkumným ústavem stavebních hmot (VÚSTAH).
Cílem projektu je vývoj automatizované výrobní technologie s integrací inovované technologie strečového vyfukování (stretch blow molding – SBM) progresivně upravené na zpracování široké škály polymerů. Výsledky intenzivního materiálového výzkumu a vyvinutá nová technologie umožní výrobu vysokokapacitních tlakových lahví s novými užitnými vlastnostmi včetně jejich zavedení na český i zahraniční trh. Jedná se o produkt, který bude světově unikátní, špičkový ve své kategorii s možností užití při jeho geometrických modifikacích v kosmonautice, letectví, automobilovém průmyslu a jiných specifických oborech. O komplexnosti projektu i zodpovědném přístupu k životnímu prostředí vypovídá projektová etapa věnovaná možnostem zpracování a využití kompozitních odpadů, které již teď jsou dosti problematické (zde hraje zásadní roli zejména spolupráce s VÚSTAH).
ÚTAM AV ČR, jako zástupce akademické sféry projektu přináší inovační přístupy a poznání a je cenným hnacím motorem spolupráce s HPC Research. Některé dílčí projektové výsledky jsou již nyní uplatňovány v praxi a tvoří důležitou znalostní bázi využívanou při vývoji např. palivových nádrží pro satelitní techniku, kterou lze právem řadit k technologické špičce.
V roce 2021 má v rámci tohoto projektu vzniknout také špičková kompozitní vysokotlaká velkokapacitní láhev, která bude cílit na praktické využití v technických oborech a také ve složkách IZS státu.
 

Více o startu rakety Falcon 9 a o satelitu poháněném zmiňovanou palivovou nádrží: https://forbes.cz/ceska-stopa-na-rakete-elona-muska-do-vesmiru-s-ni-zamiril-i-pohon-pro-satelity-od-bratru-z-horni-brizy/

 

Sledujte misi online zde https://www.dorbit.space/mission-updates-pulse.

 

Ukázka testů prováděných s palivovou nádrží na ÚTAM AV ČR:

Vibracni-test-odolnosti-uchyceni-nadrze.JPG

Vibrační test odolnosti uchycení nádrže

Testy-susceptibility-materialu-lineru-na-palivove-medium.JPG

Testy susceptibility materiálu lineru na palivové médium

 

Testy_palivova_nadrz_SpaceX

 


8. 2. 2021