AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 Newsletter ÚTAM 1/2022

Po půlroce vám opět přinášíme nové vydání newsletteru Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, shrnující to zajímavé z uplynulého období.

Newsletter 1/2022 - česky

Newsletter 1/2022 - anglicky

K odběru newsletteru se můžete přihlásit zde.

 

Úvodník ředitele ÚTAM AV ČR jako malá ochutnávka toho, co vás čeká:

 

Vážení podporovatelé vědy,
vydáváme po čase další číslo zpravodaje Ústavu teoretické aaplikované mechaniky AV ČR, který na čtyřech stranách shrnuje podstatné, nikoliv však jediné události za přibližně posledního půl roku. V tomto již volnějším období jsme nezaháleli. Konečně se po dvou letech konala na Vysočině konference českých mechaniků Engineering Mechanics s mezinárodní účastí, která navázala na předchozí úspěšné ročníky.

Další událostí, která také utrpěla dvouletou přestávkou byla účast pracovníků ÚTAM na Veletrhu vědy a na předvedení vědeckých exponátů širší veřejnosti, zejména mladým. I v tomto čísle naleznete zajímavé informace o rentgenologických zkouškách, ze kterých se podařilo „vydobýt“ snímky zatěžované pěny s pokročilou morfologií, a o novince na patentovaném rentgenovém zařízení TORATOM v podobě nového velkoplošného a velmi citlivého scintilačního detektoru.
V tomto čísle se také dozvíte o pokračování výstavy „Nástroje paměti“, která se tentokrát koná v Podřipském muzeu až do konce léta. Jak pracuje Úsek Památkové vědy se dozvíte v článku o výzkumu zříceniny Štamberk, u něhož byly využity četné nové technologické nástroje a postupy, vyvinuté pracovníky centra Telč a centra vápenných technologií.

Znalosti výzkumníků a mezinárodní přesah výzkumu je dále demonstrován v příspěvku o projektu, který se zabývá výzkumem stavebních pojiv v dobách pozdně bronzových a římských na Kypru.
Přeji podnětné a zajímavé čtení!

 

 

Stanislav Pospíšil, ředitel

11. 7. 2022