AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 Křest publikace "Podle starého vzoru: rekonstrukce malt, sgrafit a štuků" na Červené Lhotě

Na zámku Červená Lhota letos mohou návštěvníci poprvé spatřit opravenou zámeckou jídelnu s nově odkrytou barokní štukovou výzdobou na klenbě. 30. června 2022 byla na místě pokřtěna publikace Podle starého vzoru: rekonstrukce malt, sgrafit a štuků, která shrnuje poznatky nashromážděné nejen během oprav na Červené Lhotě, ale i jinde v rámci projektu Vápenné materiály pro restaurování a konzervování autentických prvků historických staveb. Spoluatory publikace jsou kolegové z ÚTAM AV ČR Jan Válek, Olga Skružná a Petr Kozlovcev z Oddělení vápenných technologií.

Nově odkryté a zrestaurované štuky a malby Ticinských mistrů z období raného baroka na části dochované klenby společenského sálu doprovází vydání odborné publikace, která nahlíží do skrytých struktur uměleckých děl. Slavnostní křest nedávno vydané knihy Podle starého vzoru: rekonstrukce malt, sgrafit a štuků dokumentuje spolupráci výzkumníků ze dvou ústavů Akademie věd, Ústavu teoretické a aplikované mechanicky a Archeologického ústavu Praha, s restaurátory nástěnných maleb, sgrafit a štuků. Publikace propojuje moderní vědecké poznatky s tradičními stavebními postupy, které lze aplikovat při restaurování a konzervování historických staveb a ukazuje na důležitost poznání původních materiálů a technik pro zachovávání stavebních a uměleckých památek. Kniha je výsledkem výzkumného projektu Vápenné materiály pro restaurování a konzervování autentických prvků historických staveb podpořeného programem NAKI II Ministerstva kultury ČR v letech 2016–2020.

 

cervena_lhota1.jpg

Detail štukové výzdoby. Společenský sál, SZ Červená Lhota.

cervena_lhota2.png

CT snímek štukové plastiky - řez napříč vinným hroznem. Výzkum materiálového složení. Výzdoba společenského sálu, SZ Červená Lhota.

 

Kontakt ÚTAM AV ČR
Ing. Jan Válek, Ph.D., tel. 776 224 669, valek@itam.cas.cz, Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR v. v. i., Prosecká 76/809, 190 00 Praha 9


Odkazy
Elektronická verze publikace http://www.itam.cas.cz/publications/10.21495/98-7.html
NPÚ - SZ Červená Lhota https://www.zamek-cervenalhota.cz/cs
Archeologický ústav AV ČR Praha, v. v. i. - https://www.arup.cas.cz/
Program na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II) - https://www.mkcr.cz/program-na-podporu-aplikovaneho-vyzkumu-a-vyvoje-narodni-a-kulturni-identity-na-leta-2016-az-2022-naki-ii-857.html

 

Články v médiích

Barokní freska na zámku Červená Lhota je po staletích znovu k vidění. Vědci zkoumali, jak vznikala - iRozhlas.cz

Opravu jídelny na Červené Lhotě začali, když ze stropu spadlo ovoce - iDNES.cz

11. 7. 2022