AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 Veletrh vědy 2019

Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR se po 3 letech vrátil na Veletrh vědy pořádaný Akademií věd České republiky. Veletrh vědy se konal na PVA EXPO v Letňanech od 6. do 8. června 2019 a byl to již 5. ročník této popularizační akce. Kromě parcovišť Akademie věd na veletrhu vystavovaly také soukromé firmy, Vysoké školy nebo veřejný sektor. Kromě samotných stánků na návštěvníky čekala také řada panelových diskuzí moderovaných Václavem Moravcem, přednášek a science show. Návštěvníků všechny 3 dny dorazilo požehnaně, ale výstavní prostory i vystavovatelé nápor unesly a vše bylo skvěle zorganizované ze strany Střediska společných činností AV ČR.

Odkaz na galerii fotek z ÚTAM stánku na Veletrhu vědy 2019.

Odkaz na galerii fotek z Veletrhu vědy 2019.

ÚTAM měl svůj stánek umístěný v hale č. 3 mezi stánky Biofyzikálního ústavu a Ústavu fyziky plazmatu. A nezapadl. Návštěvníky velmi zajímaly zavěšené úsekové modely mostů, na kterých jsme demonstrovali účinky větru na různé konstrukce mostovek i model 1:10 Klimatického a věrného tunelu Vincenc Strouhal včetně modelu mezní vrstvy a větrné elektrárny. Méně na očích, ale neméně zajímavé byly expozice o celodřevěných spojích a krovech a hydrofobních vápených nátěrech, u kterých návštěvníci oceňovali jejich praktické využití při opravě památek i vlastních chalup. Našli se i návštěvníci, které zajímalo úplně všechno o nás, našem zaměření a u stánku se zdrželi dlouhou dobu, aby si o tom mohli poslechnout.

O "služby" na stánku během 3denního veletrhu se podělili a výkladu se zhostili: Michael Macháček z Oddělení dynamiky a aerodynamiky, Hana Hasníková z Oddělení aplikované mechaniky a konstrukcí, Jan Bryscejn z Oddělení diagnostiky a konzervace památek, Kateřina Mlsnová z Oddělení materiálového výzkumu, Shota Urushadze z Centra experimentální mechaniky a popularizační pracovnice Barbora Přechová.

Jim i všem ostatním, kteří se jakkoliv podíleli na přípravě ÚTAM expozice na letošním Veletrhu vědy patří veliky dík.

12. 6. 2019