AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 Ústav teoretické a aplikované mechaniky

se zabývá teoretickým a experimentálním výzkumem v oboru mechaniky tuhé fáze (s převažujícím zaměřením na stavební konstrukce) a je orientován zejména na dynamiku konstrukcí (stochastickou dynamiku, aerodynamiku, aeroelasticitu), nelineární mechaniku, mechaniku materiálů (klasických i neklasických), mechaniku porušování, mikromechaniku, biomechaniku a mechaniku zemin, na analýzu vlastností konstrukcí, jejich elementů i jejich spolehlivosti.

 

Více zde...

ustav_na-web_smaller.png

 

3rd HS Academy Lecture on Current Topics in Heritage Science

15.11.2022

You are invited to join "Current Topics in Heritage Science" Lecture 03/2022:  Chromatographic analyses of molluskan purple pigments that will be delivered by Prof. Zvi Koren on Thursday, October 17th, 2022, at 3.00 PM CET.

více zde

Zemřel Karel Juliš

10.11.2022

V pondělí 7. listopadu 2022 zemřel náš dlouholetý kolega Ing. Karel Juliš, který se více než 20 let obětavě staral o chod počítačové sítě ústavu. Poslední rozloučení proběhne 14. listopadu 2022 ve 13:40 hodin v Nové obřadní síni v Praze na Olšanech. r.i.p.

více zde

V Telči proběhlo sympozium o památkové vědě

7.11.2022

Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR ve spolupráci s Univerzitním centrem Telč Masarykovy univerzity uspořádal 7. - 8. listopadu 2022 sympozium „Památková věda: Interdisciplinarita, internacionalita a infrastruktury". Akce se konala v širším rámci českého předsednictví Rady Evropské unie a pod záštitou Kraje Vysočina. Akci slavnostně zahájili 1. náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hana Hajnová, starosta města Telče Vladimír Brtník, představitelka evropské výzkumné infrastruktury pro památkovou vědu E-RIHS Vania Virgili, ředitel ÚTAM AV ČR Stanislav Pospíšil a ředitel UCT MUNI Jaroslav Makovec.

více zde

HS Academy webinar: Olfactory heritage: Preserving the smell of sites and collections

3.11.2022

IPERION HS and E-RIHS are organizing a series of webinars, a key source of state-of-the-art information on heritage science research, facilities, policy and impact. It contributes to developing a vibrant heritage science community and is intended for anyone involved in interdisciplinary heritage research. We would like to invite you to the 9/2022 HS Academy webinar "Olfactory heritage: preserving the smell of sites and collections" that will take place on November 8th, 2022 at 3 p.m. (Rome time).

více zde

Sympozium o památkové vědě v rámci předsednictví Radě EU již brzy

2.11.2022

Již příští týden v pondělí a v ůterý 7. a 8. listopadu 2022 proběhne v Univerzitním centru Telč MUNI sympozium na téma Památková věda: Interdisciplinarita, internacionalita a infrastruktury pořádané Ústavem teoretické a aplikované mechaniky AV ČR a Masarykovou univerzitou Brno. Akce se koná v rámci českého předsednictví Radě Evropské unie za podpory Akademie věd ČR a pod záštitou Kraje Vysočina.

více zde

Zúčastněte se ankety k Týdnu AV ČR!

31.10.2022

AV ČR již mnoho let pořádá popularizační a naučné akce pro širokou veřejnost. Za každou úspěšnou popularizační aktivitou stojí (nebo by měla stát) důkladná analýza, která organizátorům vyjasní její smysl, cíle a možnosti. I z tohoto důvodu jsme se rozhodli v rámci letošního ročníku Týdne Akademie věd provést dotazníkové šetření zaměřené na vnímání vědy u veřejnosti (nejen) z pohledu popularizačních aktivit AV ČR.

více zde

Týden Akademie věd 2022 na ÚTAM

26.10.2022

První listopadový týden Akademie věd již tradičně pořádá největší vědecký festival v ČR, Týden Akademie věd. Náš ústav se do něj zapojuje 3 různými akcemi. Co se děje uvnitř materiálů při jejich namáhání a jak se to vůbec zkoumá se dozvíte během exkurze nazvaná 4D mikrotomografie - to podstatné se skrývá uvnitř, při které vás vezmeme do naší "Kobky". Jak funguje větrná elektrárna a proč je třeba občas měnit náběh vrtule se dozvíte při science show příznačně nazvané Jak funguje větrná elektrárna?, kde si vše pěkně ukážeme na funkčních modelech. Co všechno nám může prozradit povrch opracovaných stavebních kamenů o historii a lidech, kteří stavbu zbudovali? Více než byste si mysleli. Řekneme si to při exkurzi nazvané Co říkají stopy nástrojů v kameni?, kdy se mimojiné projedeme na loďce pod Juditiným mostem a naučíme se rozlišovat stopy nástrojů na povrchu opracovaných kamenů. Na akce je nutné se registrovat přes web tydenavcr.cz.

více zde

Návštěva z RWE

23.9.2022

20.září 2022 proběhla v ÚTAM AV ČR významná návštěva v souvislosti s probíhajícím komerčním projektem, který cíleně řeší problematiku spojenou s rozvojem vodíkových technologií v plynárenském sektoru. (Zařazeno také do programu Strategie AV21 - Udržitelná energetika.) Náš ústav navštívil pan Andreas Frohwein (technický ředitel RWE Gasspeicher GmbH/ innogy Gas Storage NWE/ RWE Gas Storage West GmbH) v doprovodu českých kolegů z RWE Gas Storage a spoluřešitelů z Technoparku Kralupy - VŠCHT.

více zde

Miloš Drdácký čestným profesorem na DUK

19.9.2022

Prof. Miloš Drdácký, vedoucí oddělení Památkové vědy a bývalý ředitel ÚTAM AV ČR, obdržel dne 14. září 2022 čestnou profesuru na Univerzitě pro další vzdělávání v Kremži (Dunajská univerzita v Kremži) jako uznání mimořádných úspěchů ve výuce a výzkumu a úzkého propojení s DUK.

více zde

Hledáme zpěváka/zpěvačku do hudební skupiny Bluemeks

3.8.2022

Hudební skupina Bluemeks působící na ÚTAM AV ČR hledá zpěváka nebo zpěvačku.

 
Něco o nás:
Hrajeme blues a rock, převážně vlastní repertoár, ve složení 2 elektrické kytary, basa a bicí. Zkoušíme jednou týdně ve středu nebo ve čtvrtek v dobře vybavené zkušebně na ÚTAM AV ČR v Praze. Máme za sebou četná vystoupení na menších festivalech i nahrávání ve studiu.

více zde

Hidden Beneath the Surface

We are pleased to invite you to an international conference Hidden Beneath the Surface: Archaeological Areas of Europe. Deadline for abstracts30 June 2021.

více zde

STARCAIS

Starting Research Career Infrastructure Services in Heritage Science

Institute of Theoretical and Applied Mechanics of the Czech Academy of Sciences operates specialised research infrastructure for heritage science and provides services for interdisciplinary research in the field. The STARCAIS programme offers infrastructure support to young researchers – Ph.D. students or post-docs - at the beginning of their career.

více zde

CONSECH20

CONSErvation of 20th centrury concrete Cultural Heritage in urban changing environments

CONSECH20 is a research project that aims at developing effective approaches for conservation and protection of 20th cent. heritage concrete buildings against the ever-changing urban impacts, taking into account both technical and social aspects.

 

více zde

Calcarius

Stránky jsou věnovány historické výrobě vápna a souvisejícím vápenným technologiím, tradičnímu řemeslnému zpracování a uplatnění vápna ve stavebnictví. Hlavním zájmem je jejich komplexní poznání, materiálový výzkum a rekonstrukce historických dobových postupů. Společnou snahou je z rozličných pohledů upozornit na unikátní historické technologie, které byly v minulosti úspěšně používány, ale dnes jsou již z velké části zapomenuty. Stránky jsou budovány jako otevřené se snahou o postupné doplňování informací vážících se k danému tématu od širokého kolektivu odborníků z oborů výzkumu stavebních hmot, stavební historie, archeologie apod.

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde