AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Technologie restaurování renesančních sgrafitových omítek - tradice a metamorfóza

Projekt je podporován v rámci programu NAKI III financovaného Ministerstvem kultury ČR.
Realizace projektu od 1.3.2023 do 31.12.2027
Identifikační kód projektu: DH23P03OVV019

Příjemce-koordinátor: Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.,

hlavní řešitel projektu: Ing. Jan Válek, Ph.D.

 

Příjemce: Univerzita Pardubice

odpovědná řešitelka příjemce č. 1: MgA. Zuzana Wichterlová, DiS.

 

Příjemce: Univerzita Palackého v Olomouci

odpovědný řešitel příjemce č. 2: Mgr. Pavel Waisser, Ph.D.

 

Cílem projektu je revize poznání renesančních sgrafit, zhodnocení ochrany jejich původních technik a provedení, a vývoj nových praktických řešení pro restaurování. Revize poznání je založená na mezioborovém průzkumu dochovaných příkladů, materiálové analýze a experimentálním studiu původních postupů řemeslné tvorby. Dokladům původní techniky, uměleckých a řemeslných kvalit figurálních či dekorativně geometrických a ornamentálních sgrafit je v projektu věnována speciální pozornost, jelikož degradace povrchů a opakované restaurátorské zásahy zapříčinily postupnou ztrátu těchto autentických prvků. Projekt se speciálně zaměřuje na tuto ohroženou skupinu, která je pro něj na jedné straně základním studijním materiálem a na druhé straně i objektem zájmu z hlediska zachování těchto unikátních dokladů do budoucnosti. Nová řešení pro restaurování vychází z parametrického popsání specifických vlastností probarvených sgrafitových omítek. Výzkum materiálů a technologií se zaměřuje jak na problematiku obnovy přilnavosti omítky, tak i na výtvarnou i materiálovou kvalitu doplňků. Specifickým zaměřením projektu je vývoj nové injektážní směsi a její praktické aplikační technologie. Obnovení soudržnosti s podkladem je základním předpokladem pro návazné konzervační, popř. restaurátorské zásahy. Dalším výzkumným cílem projektu je vývoj maltových směsí pro rekonstrukce sgrafit, které vycházejí z původních technologií, materiálů a tradičního řemeslného zpracování, ale zohledňují současné podmínky a specifika restaurování památek. Cíle projektu jsou v souladu se třemi tematickými prioritami Koncepce aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity MK 2023–2030, z hlediska: aplikovaného výzkumu pro podporu restaurování; konzervace a restaurování nemovitého kulturního dědictví pro jeho uchování a zkvalitnění péče o něj; a v neposlední řadě se cíle projektu dotýkají i ochrany ohrožené skupiny sgrafit dochované v dosud nedotčené podobě.

 

Aplikační výsledky
 
1x
F uzit
užitný vzor
1x
E krit
uspořádání výstavy s kritickým katalogem
1x
N metS
metodika schválená příslušným orgánem státní správy, do jehož kompetence daná problematika spadá
1x
N pam
památkový postup
1x
N imap
interaktivní specializovaná mapa s odborným obsahem
Publikační výsledky
 
1x
 
B
odborná kniha (včetně kritických katalogů k výstavám)
 
2x
D
stať ve sborníku evidovaná v databázích WoS nebo SCOPUS
 
4x
J imp
původní/přehledový článek v recenzovaném odborném periodiku, který je obsažen v databázi Web of Science s příznakem „Article“, „Review“, nebo „Letter“)
2x
J SC
původní/přehledový článek v recenzovaném odborném periodiku, který je obsažen v databázi SCOPUS s příznakem „ Article“, „Review“, nebo „Letter
4x
J ost
původní / přehledový článek v recenzovaném odborném periodiku, které nespadá do žádné z výše uvedených skupin

23. 3. 2023